Prijava

 
 
 

Projekt Oživeti kozolce: Uporabnost kozolcev v preteklost

Projekt Oživeti kozolce: Uporabnost kozolcev v preteklost

06.06.2019

Naša fakulteta je partner v projektu Oživeti kozolce, ki je sofinanciran s strani Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja. Kakšna je bila njihova uporabnost v preteklosti?

Kozolce so imeli radi otroci, saj so se v njih igrali skrivalnice, gugali in se igrali druge otroške igre. Namenjeni so bili tudi praznovanjem, novim mašam, izvedbam gledaliških iger in opravljanju kmečkih del, kot sta ličkanje, obtrgovanje perja gomoljnic idr. Pod kozolci so bili tudi pušlšanki, občasno odprte gostilne, ko so domačini prodajali lokalno pridelano hrano in pijačo. Poleg tega so bili prenočišče za popotnike, berače ali vandrovce in mlade fante, ki so čez poletje spali na kozolcih. O postavljanju kozolcev in druženju v njih kroži veliko zgodb in prigod, ki so nastale skozi leta. Sicer pa so kot drugod seveda uporabljali kozolce za sušenje in shranjevanje sena, žita detelje, koruze itd. Z oživljanjem kozolcev želimo dati kozolcu mesto, ki si ga zasluži v ljudskem stavbarstvu, saj so kozolci mojstrovine, zato se lahko Slovenci z njimi poistovetimo, saj je kozolec imela vsaka slovenska domačija. Poleg predstavitve razvoja kozolca na Slovenskem in pestrosti dvojnih oblok kozolcev v tem prostoru tu potekajo tudi različni dogodki, festivali in delavnice.

 
 
 
SPLOŠNO

Univerza v Novem mestu
Knjižnica
E-učilnica

Novice
Dogodki
Konference

O FAKULTETI

Predstavitev fakultete
Organiziranost fakultete
Pravni akti in etični kodeks
Informacije javnega značaja
Raziskovalna dejavnost
Mednarodno sodelovanje
Revija
Kontakt

ŠTUDENTI

Prijava
Referat za študijske zadeve
Urniki
Študijski koledar
Strokovna praksa

ŠTUDIJ

Vpis
Alumni klub
Študentski svet
Karierni center
Tutorstvo
Komisije

ŠTUDIJSKI PROGRAMI

Program 1. stopnje
Program 2. stopnje
Vseživljenjsko učenje

KONTAKTNI PODATKI

Univerza v Novem mestu
Fakulteta za ekonomijo in informatiko
Na Loko 2, 8000 Novo mesto
+386 7 393 00 10 (tajništvo)
+386 7 393 00 20 (referat)
Davčna št.: 21535132
Matična št.: 1271229
TR: 0315 0100 0023 418
IBAN: SI56 0315 0100 0023 418
SWIFT: SKBASI2X

  

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.