3. Natečaj uporabe sodobne informacijsko komunikacijske tehnologije

15.12.2023

Na Univerzi v Novem mestu je v organizaciji Fakultete za ekonomijo in informatiko potekal 3. Natečaj uporabe sodobnih informacijsko-komunikacijskih tehnologij s področja multimedije, programiranja in umetne inteligence. S tem namreč na univerzi sledimo strategiji države in Evrope, ki poudarjata pomen pametne, trajnostne in vključujoče gospodarske rasti kot načina za odpravo strukturnih pomanjkljivosti evropskega gospodarstva, za izboljšanje njegove konkurenčnosti in produktivnosti ter podporo trajnostnemu socialno-tržnemu gospodarstvu.

Digitalizacija je postala nepogrešljiv del našega vsakdana, saj se je zalezla v vse pore našega življenja. Tako nas spremlja pri vsakodnevnih opravilih kot tudi pri reševanju globalnih izzivov. Če hočemo ali nočemo, nas spremlja in oblikuje način, kako živimo, se učimo in delamo. Še večji pa bo njen vpliv digitalizacije in informacijsko komunikacijskih tehnologij na naše življenje v prihodnosti. Kjer se bomo kljub njenemu izjemnemu napredku vedno znova srečevali z novimi izzivi.

Da bi ostali konkurenčni in obenem tudi varni v digitalnem svetu, moramo zato veliko vlagati v izobraževanje. Zgolj znanje pomembno za strokovno področje, na katerem želimo delovati, ne bo več dovolj. Vedno več pozornosti moramo in bomo morali namenjati izobraževanju s področja spretnosti na področju digitalnih znanj ter nujno tudi s področij varnosti in etičnih vprašanjih, ki jih prinaša digitalna doba.

Natečaja se je udeležilo 62 dijakov iz vse Slovenije (pod mentorstvom 13 učiteljev). Dijaki so tekmovali v treh kategorijah. In sicer je prva skupina dijakov morala pripraviti videoposnetek na eno od štirih tem, in sicer:
• Generativna umetna inteligenca kot tutor.
• Izobraževanje pojutrišnjem.
• Digitalna pismenost in izzivi pri uporabi tehnologije.
• Robotika v vsakdanjem življenju.

Druga skupina dijakov je pripravljala multimedijsko spletišče namenjeno študentom informatike, medtem ko so dijaki tretjega sklopa tekmovanja pripravljali napovedni model s pomočjo orodja Orange.

Strokovna komisija je pri ocenjevanju imela zelo težko delo, saj so vsi dijaki naredili izjemno kakovostne izdelke in so tako odločale malenkosti. Kljub vsemu pa smo določili najboljše ekipe:
1. Izdelava napovednega modela z uporabo orodja Orange (razglašeno samo prvo mesto)
• dijakinji: Tara Pučnik in Maša Šulc
• mentor: dr. Bojan Ploj
• srednja šola: Srednja elektro-računalniška šola, Maribor

2. Postavitev multimedijskega spletišča z izobraževalnimi vsebinami za študente informatike (razglašeno samo prvo mesto)
• dijaka: Andraž Holešek in Aljaž Orličnik
• mentor: Gregor Hrastnik
• srednja šola: Elektro in računalniška šola, Šolski center Velenje

3. Produkcija izobraževalnega videa (razglašena prva tri mesta)
1. mesto:
• dijaka: Timotej Korun in Tilen Malić
• mentorica: Lina Dečman Molan
• srednja šola: Strokovna gimnazija, Šolski center Kranj

2. mesto:
• dijaka: Tia Udovičić in Jure Maček
• mentor: Marko Tomšič
• srednja šola: Elektrotehniško-računalniška strokovna šola in gimnazija Ljubljana

3. mesto:
• dijaki: Niko Žafran, Lukas Miheljak in Klara Jug
• mentor: Tomislav Viher
• srednja šola: Gimnazija Lava, Šolski center Celje

Zahvaljujemo se sponzorju dogodka Triglav d.o.o za podporo pri izvedbi dogodka.

SPLOŠNO

Univerza v Novem mestu
E-učilnica

Konference